fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Elektrostatyka jednoimienne ładunki w wierzchołkach kwadratu Maciek: W wierzchołkach kwadratu o boku 1 cm umieszczono jednakowe jednoimienne ładunki e obliczyć natężenie pola elektrostatycznego na prostej prostopadłej do płaszczyzny kwadratu i przechodzącej przez jego środek. Wydaje mi się,że powinno wyjść 0,bo skoro mamy jednoimienne ładunku w każdym wierzchołku to wypadkowa siła jest równa 0.Niestety nie mam możliwości sprawdzenia odpowiedzi do zadania,czy moje rozumowanie jest poprawne,
14 gru 22:42
MQ: W zadaniu masz podane na prostej prostopadłej, a nie tylko w środku kwadratu. W samym środku kwadratu rzeczywiście będzie 0, ale poza nim już nie.
15 gru 08:33
maciek: Ok,czyli umieszczam ładunek probny w dowolnym punkcie nad środkiem kwadratu robię osytosłup i znowu liczę siłę z prawa coulomba?
15 gru 08:55
MQ: Nie na środku kwadratu, tylko na wierzchołku ostrosłupa, którego podstawą jest kwadrat.
15 gru 09:00
maciek: Wiem,że na wierzchołki ostroslupa,ale co się zmieni,jeśli r bedzie cały czas jednakowe?
15 gru 09:07
maciek: Pomoże mi ktoś z tym?
15 gru 14:44
MQ: Co znaczy "r cały czas jednakowe"?
15 gru 15:08
maciek: Ok,ok, już mam r jest cały czas jednakowe,to po prostu wynika z własności ostrsołupa,przeoczyłem zwroty wektorówemotka
15 gru 16:55