fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
oblicz średnią i niepewność średniej z prawa propagacji Kasia: Mamy napięcie U10:53,105,157,209,260 oraz U20:50,100,150,200,250 wyznaczamy przekłądnię transformatora K=u10/u20 Kolejno K: 1,06;1,05;1,05;1,05;1,04 Wyznaczamy wartość średnią K=1,05 i teraz już mam schody:Korzystając z prawa propagacji oblicz niepewność pomiaru. Mam jeszcze napisane:Można wykorzystać program Matex i wyniki obliczeń K dopasować do funkcji y=a. Wartość a to Kśr, a niepewność a to niepewność pomiaru(nie mam tego programu, wiec nie umiem sie tym sposiłkować)
12 gru 14:21
Kasia: nikt się nie zna?
12 gru 15:56
pomoc z fizyki GG:40557201: wręcz przeciwnie ale ja takie rachunki robię w godzinach nadliczbowych emotka
12 gru 17:33
Kasia: czyli tutaj niczego sie nie dowiem
12 gru 17:51
MQ: [P[@Kasia] Prawa propagacji tu nie zastosujesz, bo nie liczysz tu żadnej wielkości na podstawie wzoru, tylko szereg przekładni. Ja bym policzył średnią dla K i odchylenie standardowe. Chyba, że czegoś nie dopowiedziałaś. @GG itd. Ja rozumiem, że chcesz się na tym forum reklamować ze swoimi korepetycjami, ale ogranicz to do swojego nicka, a takie chamskie teksty, jak powyżej, zachowaj dla siebie, bo będziesz kasowany i blokowany. Jak nie chce ci się ludziom pomagać, to się nie udzielaj.
12 gru 18:07
MQ: Buźka przy Kasia niezamierzona −− przepraszam.
12 gru 18:08
Kasia: właśnie chciałam zrobić odchylenie,ale babka kazała zrobić to z prawa propagacji i w tym właśnie problem dzieki bardzo za chęci
12 gru 18:16
Kasia: może o to chodzi,że U10 i U20 były poszczególnymi pomiarami
12 gru 18:16
Kasia: może tak uc(K)=(1/5)2*u(K1)2+(1/5)2*u(K2)2+(1/5)2*u(K3)2+(1/5)2*u(K 4)2+(1/5)2*u(K5)2
12 gru 18:33
MQ: Zakładam, że pomiar robiłaś tak, że zmieniałaś napiecie na uzwojeniu pierwotnym transformatora i mierzyłaś na uzwojeniu wtórnym, więc dla każdego przypadku powinnaś liczyć K i potem K średnie i odchylenie standardowe. Jeśli wyglądało to inaczej, to mnie popraw.
12 gru 18:53
Kasia: tak, właśnie tak dla każdego liczyłam K, potem K średnie− obliczyłam odchylenie,ale babka powiedziałą,że mam zastosować prawo propagacji i wogóle nie wiem jak to odnieść−zawsze liczyłam niepewność typu A i B, potem całkowitą, jak były funkcje wielu zmiennych to z prawa przenoszenia niepewności,a teraz to już zgłupiałam
12 gru 19:28
MQ: No to nie wiem, jak ci pomóc, bo ja tu nie widzę zastosowania do prawa propagacji. Możesz jeszcze spróbować tego drugiego sposobu, bo chodzi jej pewnie o to, żeby dla zależności np. K(U10) dopasować zależność y=b, czyli regresję liniową (y=ax+b), gdzie wsp. kierunkowy (a) jest równy 0, a dopasowujemy tylko wyraz wolny (właśnie b) i obliczyć jego odchylenie standardowe. Widocznie w tym programie (Matex) to się da. Poradziłbym w zamian Excel i funkcję REGLINP, ale w niej da się tylko wyzerować wyraz wolny, a nie wsp. kierunkowy. Da się to zrobić, przypuszczam, w GNU Octave, albo użyć przerobionych wzorów na regresję liniową: http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_najmniejszych_kwadratów i policzyć wsp. b i Sb, przy założeniu, że a=0.
12 gru 19:48
MQ: rysunekCoś takiego
12 gru 19:55