fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
jerey: rysunekmam schemat budowy licznika Geigera Mullera i mam rozrysowac wektory sił elektrostatycznych działających na elektron A i jon B reguła prawej dłoni? w kluczu mam ze są skierowane w dół oba. Mogłby ktos wytłumaczyc?
2 kwi 19:35
daras: a która elektroda jest +? i jak działa siła Coulomba? odrób najpierw pracę domową
2 kwi 20:26
daras: reguła Fleminga (prawej dłoni) dotyczy nie tego pola FC = qE
2 kwi 20:29
daras: w kluczu żurawie lecą w dobrym kierunku
2 kwi 20:30
Piotr 10: a nie przypadek regula Fleminga nie dotyczy lewej dloni?
2 kwi 20:54
daras: owszem ale TUTAJ chodzi o pole elektryczne a nie magnetyczne ty tez masz zaćmienie Piotrek ? emotka
2 kwi 21:10
Piotr 10: No trochę, tak możesz wytlumaczyc mi te sily? Wiem, że katoda − elektroda ujemna , anoda− elektroda dodatnia
2 kwi 21:21
Piotr 10: Jeśli mogę Cię spytać to, na co stawiałbyś z fizyki w maju? Wiem, że cięźko powiedzieć, ale może coś przeczuwasz ?
2 kwi 21:33
daras: skoro rozróżniasz elektrody, to...pociągnij dalej ten wątekemotka ja pytałem o polaryzację elektrod na konkretnym rysunku siłą Coulomba jak wiesz, przyciągane ładunki różnoimienne lub odpychane jednoimienne więc TYLKA TA informacja wystaczy żeby dorysować odpowiednie strzałki do tych jonów co do matury, to nic nie obstawiam, od lat mówiłem żeby uczyć się o gwiadach i diagramu HR oraz o niepewnościach pomiarów, to w zeszłym roku nikt nie chciał słuchac...jest mi to obojętne, zdawałem maturę wieki temu ale będę 3mał kciuki emotka
2 kwi 22:01
Piotr 10: Nadal nie wiem jak to zaznaczyć, czemu akurat w dól jest skierwoana sila elektrostatyczna ?
3 kwi 11:17
daras: 1.jaki potencjał ma elektroda w środku? − ten drucik zaznaczony linia przerywaną odp. dodatni = anoda 2.jak działa elektroda dodatnia na ujemny jon (anion)? A− narysowany nad linią przerywaną odp. przyciąga go czyli zwrot siły w dół 3. jak działa anoda na kationy(jony dodatnie) B−narysowany pod elektrodą odp. odpycha go czyli zwrot siły też w dół
3 kwi 12:31
Piotr 10: Aa, już rozumiem w ten sposób. Dzięki wielkie emotka
3 kwi 16:20
Maslanek: Jeśli chodzi o maturę, to nie będzie termodynamiki emotka Stawiałbym na coś niecodziennego − hydrostatykę, indukcję i jądrową. Kinematyka i dynamika bryły sztywnej i ciał to norma.
5 kwi 17:33
jerey: hydrostatyki nie było przez 3 ostatnie lata na maturze
5 kwi 18:05
daras: 2 lata temu był przepływ cieczy w rurkach
5 kwi 18:41
Piotr 10: Modelu atomu Bohra nie było, zjawiska fotoelektrycznego również ( to akurat było ale dobre kilka lat temu )
5 kwi 19:41
daras: wszystko już było rzekł Ben Akiba emotka
5 kwi 20:00
Piotr 10: Pani od korepetycji też mi mówi, że wszystko już było
5 kwi 20:02
daras: ale chyba jeszcze nie było czegos takiego: Porównaj oświetlenie powierzchni Ziemi przez Księżyc w pełni mk = −12m,3 i Słońce ms = −26m,78 emotka
5 kwi 20:09
Piotr 10: A coś tam było na lekcjach z tego, to z astronomii jest. A takie coś może wystąpić? Jest to w programie? Bo u nas w szkole to pan od fizyki to robi co popadnie ?
5 kwi 20:11
daras: chyba zapomniałeś , że przedmiot nazywa się fizyka z astronomią emotka
5 kwi 20:33