fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pytania Frost: Kula o masie M = 1 kg wisi nieruchomo na sprężynie powodując jej wydłużenie o x0 = 50 cm. Lecący pionowo do góry z prędkością vo = 10 m/s pocisk o masie m = 200 g uderza w kulę centralnie i grzęźnie w niej, wprawiając tak powstałe ciało, tj. kulę wraz z tkwiącym w niej pociskiem, w ruch drgający. Oblicz prędkość tego ciała zaraz po zderzeniu i odpowiadającą jej energię kinetyczną. Oblicz nowe położenie równowagi dla ciała wiszącego na sprężynie. Oblicz całkowitą energię mechaniczną ciała po zderzeniu względem nowego punktu równowagi, a z niej amplitudę drgań, jakie będzie wykonywać ciało względem tego punktu. Jak się do tego zadania zabrać? Prędkość i Ek wyliczyłem z zasady zachowania pędu. A o ruchu drgającym niestety nic nie pamiętam . Stawiałem hipotetyczne pytania: Prędkość którą osiągnie zaraz po zderzeniu nazwałem Vmax= A* omega Przed zderzeniem Fw=0 Fg=Fs i po zderzeniu Fs nie zmieniła się (chyba) więc Fw1 po zderzeniu Fg1−Fs, Fw1=kx1 x1− położenie poczatkowe po zderzeniu. Nie umiem obliczyć k i wykorzystać pomożenia równowagi przed zderzeniem. Czekam na drobne podpowiedzi
7 gru 10:24
pomoc z fizyki GG:40557201: dobrze kombinujeszemotka teraz masa wahadła po zderzeniu będzie większa Q = (M+m)g, k = mω2 −współczynnik sprężystości policzysz z pierwszego rozciągnięcia
7 gru 12:04
pomoc z fizyki GG:40557201: oczywiście zakładamy, że sprężyna odkształca sie w zakresie obowiązywania prawa Hooke'a czyli Fs = −kx
7 gru 12:07
Evil: no właśnie! Czyli dobrze robiłem wczoraj, nie byłem pewien czy współczynnik sprężystości przed zderzeniem i po zderzeniu będzie taki sam. (założyłem, że tak) i nawet ładne nowe położenie równowagi wyszło bo 63 cm.
7 gru 12:07
xxzisk: 2e+3=5e 2088−6199=−4019
27 kwi 16:17