fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
walec na platformie Frost: Witam mam pewien problem. Mam zadanie: walec znajdujący się na platformie zostaje wciągany liną o sile naciągu liny 100N kąt nachylenia platformy 30 masa walca 10kg moment bezwładności I{12mR2.( porusza się bez poślizgu) musze obliczyć przyspieszenie liniowe oraz współczynnik tarcia dla którego ciało będzie poruszać się bez poślizgu. Przyspieszenie obliczyłem przenosząc oś obrotu do miejsca styku walca i platformy.( chwilowa oś obrotu) wychodzi mi a=10 natomiast jak zapisuje II zasade dynamiki newtona dla ruchu postępowego współczynnik wychodzi mi na −. Dlaczego?
6 gru 15:09
Frost: wychodzi mi f=−tg alfa
6 gru 15:21
Frost: Teraz wyszedł mi f=tg alfa. Zapisałem II zasade dla ruchu obrotowego wtedy gdy oś obrotu jest styczna do platformy i kiedy jest w osi walca. Tylko nie wiem czy − przy T ma znaczenie. Bo zapisuje dla osi A−A' E−epsilon E*J=R(F−Fgx) dla osi walca E*J=R*T i nie wiem czy T czy −T jeśli zapisuje dla jednego kierunku, epsilon musi wyjść ten sam. Jak biorę T bez − to wychodzi mi f=tg alfa
6 gru 15:49
Frost: przesunąłem oś a nie zmieniłem momentu bezwładności...
6 gru 15:55
Frost: Jakby komuś chciało się przeliczyć i sprawdzić przyspieszenie 103 współczynnik 39
6 gru 16:42
pomoc z fizyki GG:40557201: ruch bez poślizgu: a = rε
7 gru 12:08