fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanie zamknięte Asay: Szybkość pewnej reakcji chemicznej wzrasta dwukrotnie po podwyższeniu temperatury o 10 stopni.Jak zmieni się szybkość tej reakcji jeżeli temperaturę obniżymy o 30 stopni ? a) wzrośnie trzykrotnie b) zmaleje dwukrotnie c) zmaleje sześciokrotnie d) nie zmieni się Wg mnie zmaleje ośmiokrotnie. Lecz nie ma takiej odpowiedzi. W kluczu mam, że c) to poprawna odpowiedź. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
6 gru 10:34
daras: a jaki jest wzór na szybkość reakcji chemicznych ? chyba nie taki jak w fizyce emotka
6 gru 10:57
6 gru 11:02
Asay: No ja wiem, patrzyłem na tą stronkę. Ale i tak wychodzi 8 razy zmaleje. Możesz daras pomóc ? Bo nie wiem czy w testach jest błąd
6 gru 11:19
Asay: Logicznie to tak: V1 = ab
 1 
V2 =

ab
 8 
6 gru 11:19
daras: bo pewnie autor testu miał na myśli najpierw podwyżesznie temp. o 10C a potem obniżenie o 30 czyli łacznie spadek o 20C wtedy zmaleje 22 = 4 krotnie nie wiem co u ciebie oznacza ab ? prawo van Hoffa to nie zaleznośc wprost proporcjonalna (logiczna) tylko wykładnicza
6 gru 16:42
Asay: Ale i tak nie ma takiej odpowiedziemotka
6 gru 19:06
Asay: Z tego wzorku to mam tak
V2 t − 30 − t 1 

= 2

=

V1 10 8 
 1 
V2 =

V1
 8 
Więc wniosek z tego taki, że klucz jest zły i zmaleje ośmiokrotnie, tak?
6 gru 19:15