fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Bryła sztwyna Student: Proszę o sprawdzenie Cieni krążek ma masie M i promien R, w krążku wycięto otwór o promieniu r<R tak że położenie środka otworu znajduje się w odległości 1/4 R od od środka dużego krążka. Określ moment bezwładności krążka z otworem względem osi przechodzącej przez środek krążka bazowego. m = masa małego I krążka z dziurą = I1 krążka całego − I2 otworu I1=1/2 MR2 Teraz masę otworu znajduję z Zależności masa przez powierzcznię m/(π2)=M/(πR2)⇒ m=(Mr2)/R2 I właśnie I2 nie rozumiem bo na ćw z Fizyki zrobiliśmy tak: I2=1/2*(Mr2)/R2+MR2 to MR2 to nie powinno być (1/4R)2* masa małego Czy może to związane z tym że oś małego otworu jest poza jakby jego ciałem? Proszę o pomoc bo nie zrozumiałem tego
4 gru 09:03
daras: Ja tez nie zrozumiałem tego, co tu wypisujesz.. Momenty bezwłądności są skalarami więc jak od momentu pełnego krązka odejmiesz moment wydrążonej wnęki, to otrzymasz poszukiwany moment cacka z dziurką.
4 gru 10:08
Student: Student: chodzi mi o kawałek MR2 z tego równania poniżej I2=1/2*(Mr2)/R2+MR2 to moment wydrążonej wnęki jaki zapisalismy na cwiczeniach Wydaje mi się że to jest zle ze powinno być dodane (masa małego przemnożona przez odległość między osiami czyli (1/4R )2 ) I nie wiem w związku z tym czy robic jak uważam bo może to był błąd zrobiony przez przypadek na lekcji i po prostu umkną nauczycielowi ?
4 gru 12:10
Student: Z tym że to skalare to ja dobrze wiem i to zrobilem to równianie co napisałeś " I krążka z dziurą = I1 krążka całego − I2 otworu " Tylko jest problem wynikający z mojej złej interperetacji I2 a dokadnie wyżej wspomnianego MR2
4 gru 12:49
daras:
 1 
krążek to walec wiec I =

mR2
 2 
4 gru 15:43