fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zad matthew: rysunekzadanie z lódką Chciałbym aby mi ktoś sprawdził moje rozwiazanie zadania, poprawił ewentualne błędy wypisał ewentualne uwagi. W ostatnim punkcie, gdzie należało już podstawić rzeczywiste wielkości nie wiedziałem jak je wymnożyć/dodać/podzielić. Nie wiem jak wymnożyć np. 120kg*10m bo co mają zsumowane kilogramy workow i masy czlowieka z dlugością łodki.... Nie jestem tez pewny co do uzasadnienia w punkcie 1). Z góry dzieki za odpowiedź ! Treść zadania: łodka o masie 240 kg i dlugości 10 metrow unosi sie nieruchomo na stojacej wodzie. Znajduja sie w niej: czlowiek o masie 60kg (stoi na jednym koncu lodki) i cztery worki o masie 30kg kazdy (po dwa worki na kazdym koncu lodki). Czlowiek przenosi jeden z workow z dziobu na rufę, po czym wraca na dziob niosac dwa worki. Czy obserwator stojacy na brzegu zaobserwuje jakas zmiane (tego co dzieje sie w lodce nei widzi, gdyz burty sa zbyt wysokie). Nie uwzgledniac oporu wody. 1) odpowiedz z uzasadnieniem, 2) rownania z ich opisem, 3) prawidlowe podstawienie wielkosci i wyliczenie (jezeli jest co wyliczac) Moje rozwiazanie jest takie : 1) odpowiedz z uzasadnieniem: obserwator stojący na brzegu zaobserwuje zmianę polozenia lodki wzgledem siebie. Wynika to ze zmiany polozenia środka masy (rśrM) łodki po przeniesieniu przez czlowieka dwoch workow na dzob. Środek masy rśrM łodki powinien wowczas znajdowac sie jeszcze blizej dziobu. 2) równanie z ich opisem:
  ∑ri * mi  
wzór na środek masy : rśrM =

  ∑mi  
przyrównuję do siebie środki masy łodki (przed zmianą rśrM1 oraz po zmianie rśrM2): rśrM1 = rśrM2 stąd powstają rownanie:
M* L2 + (mczł + 2mw)*L 

=
M + 4mw + mczł 
  M* (L2 + x) + (mczł + 3mw)*(L + x)  
=

  M + 4mw + mczł 
po skróceniu:
M* L2 + (mczł + 2mw)*L 

= 1
M* (L2 + x) + (mczł + 3mw)*(L + x)  
3) prawidlowe podstawienie wielkosci i wyliczenie (jezeli jest co wyliczac)
240kg* 10m2+(60kg+2*30kg)*10m 

= 1
240kg*(10m2+x)+(60kg+3*30kg)*(10m + x)  
240kg* 5m+120kg*10m 

= 1
240kg*(5m+x)+150kg*(10m + x)  
3 gru 15:20
daras: 1 i 2 emotka 3. też nie wiem czy jest co wyliczac bo polecenie jest niejasne
3 gru 22:15