fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
siła elektrodynamiczna tesla: rysunekPyt: Jak odchyli się przewód z prądem? Według mnie do góry... Ale nie rozumiem tego do końca, jak wgl może sie przewód do góry odchylić? Jak sobie sprawdzam w którą stronę działa siła elektrodynamiczna, to wychodzi mi, że w moją stronę (jak patrze na kartkę).
2 gru 22:51
tesla: Pyt nr 2: Co pokaże północny biegun igły kompasu na równiku ziemskim? wschód, płn, płd, zach? Nie pokaże przypadkiem płn? W sensie... wgl sie nie ruszy? Na równiku chyba jest równowaga. Pyt nr 3: Na stole leży prosty przewód z prądem stałym o natezeniu 10A. prad płynie na pólnoc. Na przewodzie ustawiono kompas. Jaki kierunek pokaże igiełka? Wychodzi mi, że wschód, dobrze?
3 gru 00:06
ABC: 1. dobrze ci wychodzi 2.pokaże N z poprawką na deklinację 3.pokaże północny−zachód
3 gru 09:46
pocokomumatura: a można dokładniej to opisać? w sensie jak sam mam do tego dojsć?
3 gru 16:57
Mateusz : Czego nie rozumiesz?
3 gru 21:07
pocokomumatura: tego skąd to się bierze, w jaki sposób wyszło ABC N z poprawką na deklinacje (co to znaczy?) i w 3 północny−zachód.
3 gru 21:42
daras: jak sam masz do tego dojść to tylko ty wiesz a nie my
3 gru 22:27
daras: możemy ci tylko dawać wskazówki
3 gru 22:27
pocokomumatura: rysunekno ok daras. szukałem w internecie info na temat zadania drugiego i wylądowałem na stronie gdzie robiono eksperyment z zapałkami na równiku. 20 metrów na pł od równika położyli zapałki na wodzie i ruszały się zgodnie ze wskazówkami zegara, a 20 metrów na pł od równika odwrotnie. Na równiku wgl sie nie ruszały, to ma coś wspólnego z efektem coriolisa? to zadanie drugie też się do tego odnosi?... co do zadania 3 to próbowałem to robić zgodnie z regułą lewej ręki, we wszystkich zadaniach mi to wychodzi ale w tym nie, gdyby kompas był ustawiony tak jak rysuje to w przypadku 1 to dałbym rade to zrobić, ale nie potrafie w przypadku 2...
5 gru 00:04