fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
. quarhodron: Jaką polecacie książke do fizyki ? Witajcie, chciałbym się dowiedzieć jaką książke polecacie do zrozumienia fizyki ? Zakres materiału to matura rozszerzona z fizyki. Podręcznik szkolny to jedno a jakaś zrozumiała, przejrzysta książka to co innego.
2 gru 22:05
pocokomumatura: Halliday Resnick Podstawy Fizyki
2 gru 22:59
quarhodron: Dużo się o niej naczytałem, ale jeśli nie jestem "na razie" zbyt dobry z fizyki to czy zrozumie to co jest tam napisane ?
2 gru 23:34
pocokomumatura: Cóż, ja sam nie wszystko rozumiem, ale to najlepsze książki do fizyki, jest tam więcej niż rozrzeszona matura z fizyki, sa też studia, ale jest ta książka używana w liceum na rozszerzonej fizyce. Na pewno warto ją mieć, myślę, że przerabiając od początku da rade zrozumieć, gorzej jak chcesz jakiś konkretny temat sobie z danego działu z danego tomu (bo jest 5 tomów) przerobić. Jakby to powiedzieć... tam jest wszystko, jak spojrzysz na 1 tom, 1 dział to jest zamiana jednostek, ale trenujesz je nie tylko zamieniając mili na mikro, czy kilo na deka, tylko np. stadiony olimpijskie na m, albo jednostki której nazwy nie znam a określała pojemność beczki stosowanej w portach angielskich kiedyśtam na litry. Dobra troche zmyślam, ale, że mam książke pod ręką to dam Ci treść przykładu nr 1.1 dot. zamiany jednostek: "Gdy w 490 r. p.n.e Filippides przebiegł z Maratonu do Aten, aby przekazać wiadomość o zwycięstwie Greków nad Persami, pokonał tę drogę z prędkością wynoszącą około 23 jazd na godzinę (jazd/h). Jazda to używana w starożytnej Grecji jednostka długości, podbnie jak stadion i pletron: 1 jazdę definiowano jako 4 stadia, 1 stadion jako 6 pletronów, a 1 pletron to w dzisiejszych jednostkach 30,8m. Wyznacz prędkość Filippidesa w kilomentrach na sekundę (km/s). Jak dla mnie 1 ksiązka to za mało. Ja korzystam z różnych stron w internecie, vademecum, hallidaya, a i tak czasem trzeba wbić na forum zadankowe i poprosić o dokładniejsze wytłumaczenie emotka
3 gru 00:01
quarhodron: Hmm w sumie to bardzo lubię takie ciekawostki historyczne, zawsze to jakieś urozmaicenie Czytałem własnie, że lepiej jest kupić starsze wydanie w postaci 2 tomów bo tam jest wszystko dokładniej wytłumaczone, np: nie są od razu podawane gotowe wzory ale są też wyprowadzenia. Musze się jeszcze zaopatrzyć w jakieś rozsądne zbiory zadań. polecasz coś ?
3 gru 00:16
ABC: Proponuję na początek lekturę archiwalnych kwartalników ABC Techniki dla dzieci, potem Horyzontów Techniki niestety musisz poszukać na chomiku albo w archiwach dobrych bibliotek uniwersyteckich, natepnie możesz przejść do Delt i Problemów.
3 gru 09:42
pocokomumatura: w jakiś dobry zbiór zadań to sam bym się chętnie zaopatrzył
3 gru 16:57
quarhodron:
3 gru 18:37
daras: mój zbiór zadań jest the bestemotka
3 gru 22:25
quarhodron: a jaki to jest ? pochwal się
4 gru 19:34
daras: to jest ten, który skłądałem do kupy przez ostatnie 30 lat emotka
4 gru 21:08
yolanty: Korzystając z okazji, że to nie jest pytanie o zadanie, chciałbym się spytać czy na tym forum są gdzieś opisane odbicia ( mechaniczne ).
4 gru 21:50
yolanty: A raczej gdzie?
4 gru 21:51