fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyka jądrowa Monika: Oblicz energię która wydzieli się podczas syntezy jąder 4/2 He z jąder deuteru 2/1 D zawartych w 1kg wody. Synteza przebiegła według reakcji: 2/1 D + 2/1 D = 4/2 He + energia masy jąder: M D= 2,01335u M He= 4,00260 u Zawartość procentowa deuteru w naturalnym wodorze wynosi 0,015% Na= 6,022 * 1023 1/mol
1 kwi 21:43
daras: zastosuj wzór: E = Δmc2 lub oblicz defekt masy o pomnóz przez 931Mew
1 kwi 21:44
Monika: mógłbyś to wytłumaczć jak krowie na rowie bo jakoś nie radzę sobie z tym
1 kwi 21:47
daras: niby z czym? przeciez to proste jak jebanieemotka
1 kwi 21:49
Monika: No może dla Ciebie, zresztą nie chcesz pomóc to nie pisz po prostu, jak by dla mnie było proste nie było by mnie tu...
1 kwi 21:52
daras: a co nie jest dla Ciebie proste? czego nie rozumiesz ?
1 kwi 21:53
Monika: Jak obliczyć deficyt masy w przypadku reakcji, bo jak mam jedno jądro to wiem jak to zrobić ale nie wiem jak będzie w tym przypadku
1 kwi 21:55
daras: dodaj masy po lewej i dodaj po prawej a potem odejmij
1 kwi 21:56
daras: Δm = mP − mL jesli Δm > 0 to reakcja jest egzoenergetyczna
1 kwi 21:57
daras: ile ci wyszło ?
1 kwi 21:58
Monika: Dobra i tak nie wiem co do czego dodac i co odjąc, poszukam informacji u kogoś konkretniejszego ale dzieki za pomoc
1 kwi 22:01
daras: nie rozumiesz co sama napisałąs? oczekujesz gotowca? to szukaj dalej
1 kwi 22:02
Monika: Tak tylko ja wzór na deficyt masy znam taki: Δm= Mn * P+ Mp*(A−Z) − masa jadra
1 kwi 22:03
daras: po lewej masz dodać 2 masy deuteru a po prawej jest tylko izotop helu i tego nie umiesz od siebie odjąć! to wybacz ale szkoda czasu
1 kwi 22:03
daras: ten wzór który napisałas stosuje się do energii wiązania POJEDYŃCZEGO jądra a Ty masz reakcję syntezy, wiec stosuj wżór, który podałem
1 kwi 22:04
Monika: Nie szukam gotowaca! staram sie to zrozumiec, nie wiem co dla ciebie oznacza dodac masy po prawej i odjac po lewej?
1 kwi 22:05
Monika: a możesz powiedzieć mi co to jest mp i ml? żebym na drugi raz wiedziała. Precież dlatego prosiłam o wytłumaczenie jak to dziala przy reakcji
1 kwi 22:06
Monika: no to robiłam tak tylko dla mnie jest to troche nielogiczne.... moze nie każdy jest takim geniuszem z fizyki jak ty, a jezeli nie umiesz tego zrozumieć, to może lepiej żebyś nie udzielał się na forum
1 kwi 22:07
daras: chyba piszę po polsku mL = 2X masa D
1 kwi 22:07
daras: mL = 2 x 2,01335 u = 4,0267 u
1 kwi 22:08
daras: mP = 4,0026 u oblicz deficyt masy
1 kwi 22:09
Monika: no tak po polsku w to nie wątpę, ale może pora zwrócić uwagę na logiczność zdań. bo jeżeli używasz jakiś zapisów to staraj się je opisać...
1 kwi 22:09
Monika: nie musisz mi tego liczyć, powiedziałam że nie licze na gotowca, nie zaracaj sobie głowy, jeżeli nie chcesz lub nie potrafisz normalnie wytłumaczyć, pewnie masz ważniejsze sprawy na głowie...
1 kwi 22:10
daras: nie mam siły na pisanie wypracowań o JEDYNYM wzorze odjęłaś już
1 kwi 22:11
daras: mam dość takich leniów jak Ty
1 kwi 22:11
daras: Δm = 0,0241 u teraz wystarczy pomnożyć to przez 931 MeV to będziesz miałą energię wydzielana w JEDNEJ reakcji syntezy DWÓCH jąder deuteru wystarczy pomnożyć jeszcze przez ilość tych jąder zawartych w 1kg wody i masz wynik kolorowych snów
1 kwi 22:13
Monika: Nie jestem leniem, gdybym nie potrzebowała poomocy nie pisałabym tu od 2 h siedze i to licze, wiec nie osądzaj mnie i nie twierdź że jestem leniem, skoro nie wiesz ile nad tym siedze... nie oczekuje na wyniki od Ciebie, prosiłam tylko o wytłumaczenie wzoru, to takie trudne>
1 kwi 22:13
Monika: I w ten sposób, zamiast wytłumaczyć rozwiązałeś mi zadanie, czego nie chciałam... I sam sprawiasz, że ludzi są leniwi i im się nic nie che.,.. Gratuluje
1 kwi 22:14
ryszard: pomożesz to jeszcze zostajesz zbluzgany
1 kwi 22:16
Monika: Nie zbluzgany... Jeżeli ktoś by mi to normalnie i grzecznie wytłumaczył było by inaczej, jestem wdzięczna za wytłumaczenie, tylko szkoda że zostałam wyzwana od lenia. I jeżeli ktoś uważa że coś dla niego jest proste jak "jebanie" to może nie powinien udzielać się na takich forach...
1 kwi 22:19
daras: to ty tak uważasz a ja nazywam tych ludzi leniami, którym nie chce sie otworzyć podręcznika lub kliknąć w goole a tylko wklepuja treść domowych zadań i czekają na gotowe rozwiązania
1 kwi 22:23
daras: ktoś...a ty lepeij idź zajrzyj do książki zamiast zawracać gitarę
1 kwi 22:27
Monika: Tak, tylko wiesz są rzeczy które ciężko zrozumieć z książki typowym dla fizyków językiem, zadanie to nie jest moje zadanie domowe, powtarzam sobie informacje i chciałam po prostu wiedzieć jak rozwiązuje się tego typu zadania... Robie to z własnej woli, nie do szkoły... Dziękuję za pomoc, i mam nadzieję że następnym razem w pomaganiu innej osobie, nie będziesz miał doczynienia z tak głupią osobą jak ja która niczego nie potrafi zrozumieć... Spokojnej nocy życzę emotka
1 kwi 22:49
daras: skoro trudno zrozumieć ci, że trzeba odjąć od masy substratów masę produktów , to wbacz ale TUTAJ moja cierpliwość i zdolności pedagogiczne się kończ a, zwłaszcza o tej godzinie życze powodzenia
1 kwi 22:52
Monika: Nie, po prostu nie wiedziałam co mam zrobić, czy dodać 2 z pierwszego deuteru i 2 z drugiego deuteru i pomnożyć przez mase i od tego odjąć mase helu, czy zrobić tak jak potem mi to wytłumaczyłeś. Tu właśnie wychodza moje braki z chemii, której nie miałam bardzo długo, więc przepraszam jeśli musiałeś się tyle namęczyć żeby mi to wytłumaczyć. Jestem wdzięczna za pomoc, szkoda tylko że takim kosztem...
1 kwi 22:56
daras: a co ma chemia do tego poza tym podstawy chemii to...fizykaemotka
1 kwi 22:59
Monika: No to widać właśnie moje braki, dzięki temu wiem co muszę jeszcze przerobic. Sa to reakcje, więc zwykle kojarzą mi się z chemią bardziej niż z fizyką emotka Mimo trudu, dziękuję za pomoc, jeszcze jutro nad tym posiedzę bo już dzisiaj nie mam siły. Pozdrawiam emotka
1 kwi 23:00
2 kwi 19:27