fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
sdsd sds: Z mostu znajdującego się na wysokości 45m nad wodą upuszczono kamień. Inny kamień rzucono pionowo w dół w sekundę potem. Oba kamienie uderzyły w wodę w tej samej chwili. Jaka była prędkość początkowa drugiego kamienia? Cześć. Mam takie zadanie i nie wiem jak to ruszyć. Tyle co umiałem sobie policzyć. t(upuszczonej kulki)=3s s=a*t2/2 90=a*t2 90/10=t2 t=3 oraz, że v(upuszczonej kulki) to będzie 30m/s, bo V=a*t, V=10*3=30
1 kwi 21:41
daras: V1 = gt v2 = Vo +g(t−1)
1 kwi 22:37
sds: Dobra to sobie napisałem już wcześniej trochę, ale mam taki kłopot, że mam V2 i Vo tu i tu i nie wiem co za co podstawić, żeby się pozbyć jednej niewiadomej.
1 kwi 22:50
daras: przecież masz układ 2 r−ń
1 kwi 22:51
MQ: Z tych dwu rówqnań mu nie wyjdzie, bo nie zna v2. Lepiej to liczyć z równań na drogę:
 1 
h=

gt2
 2 
 1 
h=v0*(t−1s)+

g(t−1s)2
 2 
1 kwi 22:55
sds: Dobra. Nie wiem, ale jakoś mi to nie wychodzi. Napisałem sobie tak. V2=Vo+gt−g za gt mogę dać v1, no i dalej nie wiem jak z tego wyjść.
1 kwi 23:00
daras: jak drogi porówna to ma trzecie emotka
1 kwi 23:00
sds: Równania na drogę. OK. Dzięki, ogarnę to zaraz
1 kwi 23:00
sds: jak mam porównać drogi?
1 kwi 23:01
MQ: Drogi są te same i podane w zadaniu. Przecież to wysokość, zjakiej te dwa kamienie zrzucono!
1 kwi 23:02
sds: no wiem, to wiem. Myślę, że teraz zrobię. Dzięki wielkie. Pamiętam, że sobie to rozpisałem właśnie jak Ty i coś nie wychodziło, ale mam nadzieje, że teraz bd.
1 kwi 23:05