fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Bartek: Nie rozumiem punktów 3 i 4. Jeżeli idę zgodnie z ruchem wskazówek zergara, to w 3 jest okej, ale po co w 4 mam się cofać?
14 kwi 20:04
Jakub: To nie jest lista kroków jakie trzeba wykonać tylko zbiór reguł. Oznacza to, że nie musisz je wykonywać po kolei. Poprawiłem oznaczenie tych reguł, bo faktycznie poprzednie wprowadzało w błąd. Idąc z punktu A zgodnie z kierunkiem ruch wskazówek zegara najpierw napotykasz ogniwo. Przechodzisz przez niego od − do +, więc masz wzrost potencjału +E1. Przechodząc przez ogniowo przechodzisz też przez jego opór wewnętrzny. Robisz to zgodnie z natężeniem prądu I1, więc masz na oporze spadek potencjału −I1r1. Idziesz i napotykasz opornik R1. Dalej idziesz z prądem, więc na oporniku masz spadek potencjału −I1R1. Następnie masz opornik R2. Przechodzisz przez niego zgodnie z natężeniem prądu I2. Znowu spadek potencjału −I2R2 Dochodzisz do kolejnego ogniwa, przez które przechodzisz od + do −. Tutaj spadek potencjału, bo od + do − Spadek −E2. Poruszasz się jednak pod prąd o natężeniu I3, więc przechodząc przez opór wewnętrzny ogniwa masz wzrost +I3r2 Dalej masz opornik R3, który przechodzisz pod prąd o natężeniu I4, więc masz wzrost potencjału +I4R3. W ten wychodzisz od potencjału VA dodajesz i odejmujesz zmiany potencjału i na sam koniec znowu lądujesz w punkcie A i dlatego po prawej stronie równości masz potencjał VA. To tak jak z chodzeniem po górach. Wychodzisz ze schroniska na 1000 m n.p.m i idziesz do góry 100 m, w dolinę 200 m, pod górę 500 m i z powrotem 400 m. Kończysz kółko w schronisku. Równanie będzie wyglądało tak: 1000 + 100 − 200 + 500 − 400 = 1000 Można prościej nie uwzględniać początkowej wysokości n.p.m i sumować, odejmować tylko na ile się weszło lub zeszło. W ten sposób masz drugie prawo Kirchoffa dla gór. 100 − 200 + 500 − 400 = 0 Tak samo jest ze wzrostem i spadkiem potencjałów.
15 kwi 00:12